Val 2022

Dags att nominera kandidater till listorna för Riksdag och Regionfullmäktige

På årsmötet den 12 mars slog vi fast listan till Kommunfullmäktige

  1. Jenny Åkervall, 49 år, journalist, Stocksund
  2. Karsten Inde, 75 år, entreprenör, Stocksund
  3. Anette Jellve, 68 år, pensionär, Danderyd
  4. Hedvig Landahl Enquist, 43 år, kansliråd, Djursholm
  5. Olle E Johansson, 67 år, pensionär, Danderyd
  6. Karl Stenqvist, 48 år, civilingenjör, Stocksund
  7. Bodil Ström, 66 år, pensionär, Danderyd
  8. Erik Aurell, 61 år, Professor, Danderyd
  9. Åsa Inde, 62 år, fysioterapeut, Stocksund
  10. Olle Hansson 70 år, civilingenjör, Stocksund
  11. Emma Ahlén Pouya, 53 år, terapeut, Djursholm
  12. Kari Stehag, 48 år, civilingenjör, Danderyd
  13. Ulf Bergman-Ekström, 52 år, socialarbetare, Danderyd
  14. Inger Ruin, 88 år, pensionär, Stocksund
  15. Bernt Hofström, 84 år, pensionär, Danderyd
  16. Pia Klint, 77 år, pensionär, Djursholm
  17. Sivert Svärling, 90 år, pensionär, Danderyd
  18. Tove Sander, 51 år, advokat, Djursholm
  19. Jan Lilja, 72 år, pensionär, Danderyd
  20. Åke Johansson, 74 år, pensionär, Danderyd

______________________________________________________

Listorna till Riksdag och Regionfullmäktige fastställdes på distriktets valkonferens den 11 december 2021.

Vi har en representant till Regionfullmäktige – Tove Sander och en till Riksdagen – Jenny Åkervall

Listorna ser ut enligt följande;

Riksdagen

  1. Magdalena Andersson, 55, Nacka
  2. Mikael Damberg, 51, Solna
  3. Åsa Westlund, 45, Haninge
  4. Leif Nysmed, 51, Huddinge
  5. Alexandra Völker, 32, Sundbyberg
  6. Serkan Köse, 45, Botkyrka
  7. Ingela Nylund Watz, 60, Södertälje
  8. Mathias Tegner, 42, Tyresö
  9. Anna Vikström, 65, Sollentuna
  10. Markus Selin, 42, Täby
  11. Azadeh Rojhan Gustafsson, 35, Upplands Väsby
  12. Christopher Lindvall, 25, Järfälla
  13. Solange Olame Bayibsa, 33, Upplands-Bro
  14. Abraham Halef, 30, Södertälje
  15. Katarina Berggren, 53, Botkyrka
  16. Anders Jonsson, 60, Norrtälje
  17. Sophia Andersson, 37, Solna
  18. Claes Thim, 31, Huddinge
  19. Monika Andersson, 74, Nynäshamn
  20. Johan Dagerhamn, 50, Österåker
  21. Andrine Winther, 44, Värmdö
  22. Sarkis Khatchadourian, 25, Södertälje
  23. Emel Karakaya, 22, Sigtuna
  24. Andreas Dahl, 47, Salem
  25. Maja Hjaestad, 45, Nacka
  26. Markus Ekman, 49, Botkyrka
  27. Hanna Svensson, 43, Ekerö
  28. Michael Teklay, 50, Sundbyberg
  29. Jaana Tilles, 59, Vallentuna
  30. Guy Löf, 71, Haninge
  31. Linda Walkeby, 44, Nynäshamn
  32. Aza Cheragwandi, 27, Huddinge
  33. Jenny Åkervall, 49, Danderyd
  34. Malik Siyan, 33, Sollentuna
  35. Birgitta Tångerby, 64, Haninge
  36. David Thell, 44, Vallentuna
  37. Eva-Lotta Arenander, 70, Järfälla
  38. Faradj Koliev, 36, Solna
  39. Alva Dahn, 28, Nacka
  40. Marcus Granström, 34, Norrtälje
  41. Beatrice Kindembe, 58, Sundbyberg
  42. Alfred Guirgius, 38, Huddinge
  43. Grace Larson, 41, Lidingö
  44. Thomas Arcataedius, 62, Vallentuna
  45. Jennie Öhman, 46, Värmdö

Regionfullmäktige

Här är det sex valkretsar – en lista för vardera valkrets fastställs. vår valkrets är Nordost som består av Norrtälje, Österåker, Vallentuna, Täby, Vaxholm och Danderyd.

Aida Hadzialic kommer toppa listorna i alla valkretsar.

Här Nordosts lista till Regionfullmäktige;

  1.  Tove Sander, 51, Danderyd
  2. Conny Fogelström, 52, Täby
  3. Hanna Stymne Bratt, 51, Norrtälje
  4. Henning Larsson, 18, Norrtälje
  5. Ing-Marie Elfström, 61, Vallentuna
  6. Lars Frid, 52, Österåker
  7. Ingrid Markström, 32, Norrtälje
  8. Anders Garstål, 46, Vaxholm
  9. Marie Ende, 64, Österåker
  10. Hans Boström, 68, Vallentuna
  11. Agneta Lundström Dahlström, 62, Täby
  12. Johan Dagerhamn, 50, Österåker
  13. Monique Nilfors, 54, Vallentuna
  14. Magnus Kortell, 47, Täby
  15. Frida Hultqvist Wård, 51 Österåker
  16. Kenneth Bylund, 77, Vallentuna
  17. Barbro Lindberg, 70, Täby
  18. Bengt Sandell, 72, Vaxholm
  19. Jordin Williams, 44, Österåker
  20. Mikael Svanberg, 56, Täby
  21. Margareta Olin, 77, Österåker
  22. Jan Boman, 83, Täby
  23. Elisabeth Jöngren, 53, Österåker
  24. Anki von Essen, 64, Täby

Aida Hadzialic och Jens Sjöström utsågs på valkonferensen till toppkandidater inför valrörelsen 2022.

Listorna till Kommunfullmäktige kommer fastställas på vårt årsmöte 12 mars.

Förslaget till denna lista arbetas fram av valkommittén som består av;

**************************************************************************

Valledare för valrörelsen är;

När det är valår behövs alla krafter, även dina, för att vi ska göra ett bra val i Danderyd. Fundera på vad du kan och vill göra för att göra ett bra val i Danderyd. Hör av dig till någon av  valledarna. Ingen insats är för liten!

Vi behöver även ta över makten i Regionen och behålla regeringsmakten!

Låt oss alla dra vårt strå till stacken, alla kan göra något men ingen kan göra allt!

 

facebook Twitter Email